Прафілактыка СOVID-19

Навучанне з ІКТ

Апякунскі савет

28 снежня 2016 г. прыняты наступныя пастановы Міністэрства адукацыі:

Пастанова Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 28 снежня 2016 года № 126 " Аб унясенні дапаўненняў у некаторыя пастановы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь»

Пастанова Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 28 снежня 2016 года № 127 " Аб унясенні дапаўненняў і змяненняў у пастанову Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25 ліпеня 2011 г. № 146»

Дадзеныя пастановы распрацаваны ў мэтах больш выразнага размежавання функцый бацькоўскага і апякунскага саветаў устаноў адукацыі.

У дакументах выразна вызначана, што садзейнічанне ў развіцці матэрыяльна-тэхнічнай базы ўстаноў адукацыі з'яўляецца адной з задач апякунскага савета ўстановы адукацыі.

Пры гэтым члены бацькоўскага камітэта ўстановы адукацыі, кіраўнікі ўстановы адукацыі ўзгадняюць кірунак, памеры і парадак выкарыстання сродкаў апякунскага савета.

Прэс-цэнтр Міністэрства адукацыі

Што такое апякунскі савет і хто прымае рашэнне аб яго стварэнні?

Апякунскі савет з'яўляецца органам самакіравання ўстановы адукацыі і ствараецца з мэтай аказання садзейнічання ў забеспячэнні яго дзейнасці і развіцця. Рашэнне аб стварэнні апякунскага савета прымаецца ініцыятыўнай групай, у склад якой могуць уваходзіць законныя прадстаўнікі навучэнцаў, педагагічныя работнікі, прадстаўнікі грамадскіх аб'яднанняў і іншых арганізацый, іншыя асобы.

Якім дакументам рэгламентуецца дзейнасць апякунскіх саветаў у Рэспубліцы?

Дзейнасць апякунскіх саветаў ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Палажэннем аб апякунскім савеце ўстановы адукацыі, зацверджаным пастановай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25.07.2011 № 146.

Хто ўзначальвае апякунскі савет? Хто ўваходзіць у склад апякунскага савета школы?

Вышэйшым органам кіравання папячыцельскім саветам з'яўляецца агульны сход. Узначальвае агульны сход апякунскага савета старшыня апякунскага савета, які выбіраецца на 3 гады.

У склад апякунскага савета могуць уваходзіць законныя прадстаўнікі навучэнцаў, педагагічныя работнікі, прадстаўнікі грамадскіх аб'яднанняў і іншых арганізацый, іншыя асобы. Выкананне членамі апякунскага савета сваіх функцый ажыццяўляецца выключна на бязвыплатнай аснове.

На рашэнне якіх задач накіравана дзейнасць апякунскіх саветаў?

Задачамі дзейнасці апякунскага савета з'яўляюцца:

• садзейнічанне установе адукацыі ў развіцці матэрыяльна-тэхнічнай базы, забеспячэнні якасці адукацыі;
  • распрацоўка і рэалізацыя планаў сваёй дзейнасці ў інтарэсах ўстановы адукацыі;
  • садзейнічанне ў паляпшэнні ўмоў працы педагагічных і іншых работнікаў установы адукацыі;
  • вызначэнне напрамкаў, форм, памераў і парадку выкарыстання сродкаў апякунскага савета, у тым ліку на:
  • умацаванне матэрыяльна-тэхнічнай базы;
  • удасканаленне арганізацыі харчавання навучэнцаў;
  • правядзенне спартыўна-масавых, фізкультурна-аздараўленчых, сацыяльна-культурных, адукацыйных мерапрыемстваў;
  • іншыя мэты, не забароненыя заканадаўствам;
  • садзейнічанне ва ўсталяванні і развіцці міжнароднага супрацоўніцтва ў сферы адукацыі;
  • мэтавае выкарыстанне сродкаў папячыцельскага савета.

Ці мае права кіраўнік установы адукацыі прыцягваць для фінансавання школы сродкі бацькоў?

У адпаведнасці з Палажэннем аб апякунскай радзе ўстановы адукацыі фінансаванне ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі можа ажыццяўляцца з розных крыніц, не забароненых заканадаўствам. Для вырашэння актуальных задач устаноў агульнай сярэдняй адукацыі кіраўнік ва ўзаемадзеянні з папячыцельскім саветам мае права прыцягваць дадатковыя крыніцы фінансавання, у тым ліку спонсарскую дапамогу і сродкі бацькоў. Бацькоўская дапамога можа аказвацца толькі на добраахвотнай аснове. Пералік сродкаў ажыццяўляецца па квітанцыі на разліковы рахунак установы адукацыі.

Як фармуюцца фінансавыя сродкі апякунскага савета?

Фінансавыя сродкі апякунскага савета фармуюцца з добраахвотных узносаў, якія залічваюцца на бягучы (разліковы) рахунак па ўліку пазабюджэтных сродкаў установы адукацыі, і выкарыстоўваюцца па мэтавым прызначэнні ў адпаведнасці з рашэннем апякунскага савета.

Загад камітэта па адукацыі Мінгарвыканкама ад 05.10.2015 №275-АС "Аб удасканаленні дзейнасці апякунскіх саветаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі" спампаваць

Рэквізіты для добраахвотнай бацькоўскай дапамогі:

ДУА «Сярэдняя школа № 105 г. Мінска»

Ўпраўленне па адукацыі адміністрацыі Маскоўскага раёна (для ДУА "СШ №105 г.Мінска"), вул. Алібегава 19
Маскоўскае аддзяленне № 538 ААТ "Белінвестбанк", вул. Коржа 11 А
Разліковы рахунак: BY03BLBB36320100697240001001
Код BLBBBY2X УНП 100697240
ОКПО 37601912

Усе фінансавыя паступленні ў Апякунскі савет

з'яўляюцца толькі добраахвотнымі