Прафілактыка СOVID-19

Навучанне з ІКТ

Кошт падручнікаў

Інфармацыя для законных прадстаўнікоў навучэнцаў аб аплаце за карыстанне падручнікамі ў 2020 / 2021 навучальным годзе.

Падручнікі выдаюцца навучэнцам толькі пры ўмове, што ўсе атрыманыя ў папярэднім навучальным годзе падручнікі былі здадзены ў бібліятэку (пункт 6 дадатку аб парадку спагнання платы за карыстанне падручнікамі і (або) навучальнымі дапаможнікамі і прадастаўлення іх у бясплатнае карыстанне, зацверджанага пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 24.06.2011 № 839).

Пастановай урада ад 28 жніўня 2018 года № 621 "Аб унясенні змяненняў у Пастанову Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 24 чэрвеня 2011 г. № 839" устаноўлена плата за падручнікі і дапаможнікі. За карыстанне камплектам падручнікаў па праграме агульнай сярэдняй адукацыі неабходна вырабіць аплату 13,5 рубля (0,5 базавай велічыні).

Унесці аплату за карыстанне школьнымі падручнікамі і дапаможнікамі неабходна да 1 кастрычніка. Пры гэтым дзецям са шматдзетных сем'яў прадугледжана 50-працэнтная зніжка, а школьнікі з сацыяльна неабароненых сем'яў падручнікі атрымаюць бясплатна.

Хто мае права на льготы пры аплаце за карыстанне падручнікамі?

Для дзяцей са шматдзетных сем'яў сума аплаты за карыстанне падручнікамі зніжаецца на 50 % (Частка 3 пункта 2 артыкула 39 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі).

Бясплатнае карыстанне падручнікамі ўстанаўліваецца для (Частка 2 пункта 2 артыкула 39 Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі):

• навучэнцаў санаторных школ-інтэрнатаў, спецыяльных вучэбна-выхаваўчых устаноў і спецыяльных лячэбна-выхаваўчых устаноў;
  • асоб з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця;
  • дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў, а таксама асоб з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў;
  • дзяцей-інвалідаў ва ўзросце да васемнаццаці гадоў, інвалідаў з дзяцінства;
  • асоб, якія засвойваюць змест адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі і якія пакутуюць на анкалагічныя захворванні або хворых на туберкулёз;
  • якія навучаюцца з сем'яў, якія ў адпаведнасці з заканадаўствам атрымліваюць дзяржаўныя дапамогі на дзяцей старэй трох гадоў;
  • якія навучаюцца з сем'яў, у якіх адзін або абодва бацькі з'яўляюцца інвалідамі I АБО II групы;
  • навучэнцаў, якія з'яўляюцца членамі сем'яў асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3, пункце 10 і падпунктах 12.2 і 12.3 пункта 12 артыкула 3 Закона Рэспублікі Беларусь ад 14 чэрвеня 2007 года «аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях для асобных катэгорый грамадзян».

Пералік дакументаў, неабходных для атрымання ільгот па аплаце за падручнікі?

1. Для ўстанаўлення бясплатнага карыстання падручнікамі і навучальнымі дапаможнікамі: пасведчанне інваліда.
  2. Для зніжэння платы за карыстанне падручнікамі і навучальнымі дапаможнікамі (50%): пасведчанне шматдзетнай сям'і – для сем'яў, у якіх выхоўваюцца трое і больш дзяцей ва ўзросце да 18 гадоў

Як вырабіць аплату за карыстанне школьнымі падручнікамі праз АІС "Разлік" (АРІП) можна паглядзець у раздзеле Аплата паслуг